JJK Jyväskylällä ylijäämäinen tulos kaudesta 2020

04.02.2021

JJK Jyväskylä ry:lle kausi 2020 oli yhdistyksen kahdeskymmenes tilikausi. JJK Jyväskylä ry:llä on ollut kauden 2020 aikana toimintaa viidessä sarjassa edustusjoukkuetoiminnasta harrastetoimintaan. Edustusjoukkueen kotiotteluiden suorille TV-lähetyksille Tapio Suomisen selostamana kertyi lähes 50 000 katselukertaa. JJK:n kotiotteluiden yleisökeskiarvo oli 889 katsojaa per ottelu ja kauden ensimmäinen kotipeli FC Vaajakoskea vastaan keräsi Harjulle jopa 1699 katsojaa.

Toimintaa seurassa on vahvistettu päivittämällä käytänteitä, taloutta vahvistaen sekä kirkastettu seuran strategiaa tuleville vuosille. Seuran tavoitteena on pelata tai nousta Miesten Ykköseen viimeistään kaudella 2023. Seurakehityksessä JJK:ssa vahvimpana ohjenuorana on ollut JJK Junioreiden kanssa tehty seurakehitysyhteistyö, joka jatkuu myös kaudelle 2021.

Kausi 2020 oli seurallekin poikkeuksellinen koronaviruksesta johtuen. Tilanteeseen kuitenkin osattiin reagoida nopeasti ja oikeilla ratkaisuilla. Yhdistyksen varainhankinta jäi noin 10% tavoitteestaan, mutta vastaavasti kulupuoli supistui myös siten, että budjetoitu tulostavoite hieman ylitettiin.

JJK Jyväskylä ry:n kevätkokous pidetään 9.3.2021 klo 18:00 Harjun Stadionilla. Seuran hallitus esittää kokousväelle mm. hyväksyttäväksi tilinpäätöstä, joka on 50 506,91 euroa ylijäämäinen.

 

Jyväskylässä 04.02.2021

Tom Nevanpää
Puheenjohtaja
JJK Jyväskylä ry