Uutiset / 2007 / Isännän Ääni – seuraseminaarisarja päätökseen Mikkelissä

31.03.2007

 

Isännän Ääni-kutsuseminaari Mikkelissä kokosi lähes 70 seuraihmistä yhteen keskustelemaan seuratoiminnan kehittämistoimenpiteistä Palloliiton kolmi-vuotiskaudella 2007-2009. Mikkelin seuraseminaari oli neljäs ja viimeinen kevään 2007 tapahtumista, jotka yhteensä kokosivat 300 seuraihmistä 130 jalkapalloseurasta. Hyvä jalkapalloseura 2010 –kutsuseminaareille on suunnitteilla jatkoa viimeistään keväällä 2008.

Mikkelin seminaarin seuraisäntänä toimi ansiokkaasti Kuopion Palloseuran puheenjohtaja Pekka Kantanen, joka korosti avauksessaan seuraihmisten aktiivista panosta paitsi oman paikallisen, myös alueellisen ja sitä kautta valtakunnallisen seuratoiminnan kehitystyössä.

Seminaaritervehdyksessään Kaakkois-Suomen piirin puheenjohtaja Arto Havo pisti osallistujat pohtimaan vanhempien, kunnan, piirin, Palloliiton ja paikallisen elinkeinoelämän suhdetta seuran toimintaan.

Seuran toimintatapaa esitellyt Pekka Valkeapää (Uus-Lavolan Peli-Pojat) painotti seuran johdonmukaisen ja pitkäjänteisen kehittämisen merkitystä, joka tähtää joukkueiden sitouttamiseen myös koko seuran toimintaan.

Janne Särkkä JJK Jyväskylästä kertoi seuransa päätoimisuuden vahvistamistoimenpiteistä. JJK on siirtynyt tämän vuosikymmenen aikana osapäivätoimisesta henkilöstä jo 4,5 työntekijän malliin. Päätoimisuus on tuonut jatkuvuutta toimintaan ja lisännyt työn laatua, tehokkuutta ja sitä kautta tuloksellisuutta.

Itä-Suomen piirin piirijohtaja Pekka Ojala kuvasi osuudessaan Jalakapallo-peijjaisia, joka on jo 15 vuotta liikuttanut aikuisia harrastefutaajia. Vuosittain tapahtuma kokoaa 2500 aikuista futaajaa nauttimaan oikukkaan pallon saloista hyvässä seurassa.

JIPPO Joensuun puheenjohtaja Jussi Väisänen kuvasi värikkäästi seuransa katsojarekrytointiin tähtääviä toimenpiteitä. Osuudessaan hän korosti seurojen uskollisuutta itselleen ja toiminnalleen-muutoksia tehdään usein muutosten vuoksi, mikä vaikeuttaa ihmisten sitoutumista seuraan. Myös valtakunnallisia markkinointitoimenpiteitä liiton suunnasta kaivataan edelleen enenevissä määrin, vaikka viimeisen vuoden aikana onkin saatu aikaan myönteistä kehitystä.

Kuopion Palloseuran urheilutoimenjohtaja Esa Pekonen esitteli seuransa kilpa- ja harrastetoimintaa. Seura on määrätietoisesti tuotteistanut toimintaansa eri ikävaiheisiin huomioiden sekä kilpa- että harrastesuuntautuneet pelaajat paitsi Kuopiossa myös sen lähialueilla. Peksa painotti voimakkaasti ohjaajien ja valmentajien osaamisen merkitystä lasten ja nuorten opettajina. ”Junnuliiga pitää tehdä lakisääteiseksi jokaiselle junnureuralle Suomessa”.

Seuran olosuhteiden kehitysmallissa Myllykosken Pallon toiminnanjohtaja Seppo Mäkinen kertoi osallistujille ”STADION 2010” –hanketta, jonka tavoitteena on kehittää Anjalankoskelle kansainvälisen vaatimustason täyttävä stadionkokonaisuus. MyPassa on tehty määrätietoista olosuhteiden kehittämistyötä vuodesta 1993 tavoitteena askel askeleelta luoda jalkapallolle kansainväliset vaatimukset täyttävät olosuhteet.

Iltapäivän aikana ryhmämessuilla työskenneltiin pienryhmissä aamupäivän esitysten pohjalta. Työskentelyn tuotokset kerätään seminaarista laadittavaan muistioon, joka julkaistaan Palloliiton www-sivuilla huhtikuun loppuun mennessä.

www.palloliitto.fi / fcjjk.com