Seuran maalivahteja maajoukkuetehtävissä

10.08.2010
Seuran maalivahteja maajoukkuetehtävissä

JJK:n maalivahdit ovat tällä viikolla komeasti esillä maajoukkueiden edustustehtävissä. Janne Korhonen on A-maajoukkueen mukana EM-karsintaan valmistavassa Belgia-ottelussa keskiviikkona, ja juniori-ikäiset Ville Viljala ja Jiri Koski Eerikkilässä leireilevässä U16-ryhmässä. Näin kaksi neljästä U16-leirille kutsutusta maalivahdista on JJK:n pelaajia.

– Poikien oma talentti tietenkin on avainasemassa ja heidän oma tekemisensä, valmennuksella sitä yritetään tukea. Mutta varmaan jotain on tehty oikein, edustusjoukkueen valmentaja, seuran ja juniorimaajoukkueiden maalivahtivalmennuksesta vastaava Jori Särkkä sanoo.

Viljala on ollut jo mukana myös edustusjoukkueen harjoituksissa.

– Hyvin hän on pärjännyt, talenttia riittää. Mutta tekemistä on paljon. Samat sanat pätevät Jiriin, molemmat ovat lahjakkaita maalivahteja joilla varmasti on tulevaisuutta  tässä hommassa, jos jaksavat tehdä töitä.

Vuonna 1995 syntyneiden U16-maajoukkue leireilee Eerikkilässä tiistaista torstaihin. A-maajoukkue kohtaa Belgian huomenna keskiviikkona.

JJK