Prihan tekemä työ jää Keski-Suomen urheiluhistoriaan

13.05.2010
Prihan tekemä työ jää Keski-Suomen urheiluhistoriaan

JJK haluaa ilmaista kiitollisuutensa seuraa edelliset neljä vuotta päävalmentajana luotsanneelle Ville Prihalle. JJK Jyväskylä ry:n puheenjohtaja Janne Särkkä muistuttaa, että hienosti alkanut liigakausi 2010 ja alkuvaiheessa oleva uusi kehitysvaihe ovat jatkumoa Prihan luomalle pohjalle.

– Ville teki JJK:sta ammattimaisen jalkapallojoukkueen ja ammattimaisti myös seuraa. Hän lisäsi harjoittelun laatua ja määrää radikaalisti, halusi joka vuosi jalostaa joukkuetta tietyin täsmähankinnoin ja ajoi voimakkaasti pelaajien olosuhteiden kehittämistä. Esimerkiksi Harjun pukukoppi, joka on nyt joukkueen kotipesä, on täysin Villen ansiota, Särkkä sanoo.

Ville_Priha_40091c

Prihan jakso JJK:n peräsimessä alkoi sekavan kauden 2005 jälkeen. Seura päätti tehdä hieman vanhanaikaisenkin ratkaisun hankkimalla pelaaja-valmentajan. Priha oli tuolloin vielä VPS:n liigaorganisaatiossa pelaajastatuksella.

– Ville yllättyi soitosta. Tiesimme, että hän oli aloittanut liikunnanohjaajakoulutuksen ja että hänellä oli halu valmentaa. Kun asioista päästiin lopulta sopimukseen, saimme liigatason pelaajan, joka oli kaikessa tekemisessään erittäin ammattimainen, ja jonka tiesimme suhtautuvan vakavasti kaikkeen mihin ryhtyy, Särkkä muistelee.

Priha pelasi lopulta vain vajaan puolikkaan kauden, mutta teki valmentajana vakuuttavaa tulosta. Joukkue nousi heti Ykköseen, ja viihtyi siellä ainoastaan kaksi kautta ennen nousuaan Veikkausliigaan.

Särkkä muistuttaa, että vaikka seuran oli Prihan maineen ja suhteiden ansiosta alusta saakka mahdollista saada kovempia vahvistuksia kuin aiemmin, päävalmentaja antoi ennakkoluulottomasti mahdollisuuksia myös omille nuorille.

– Voi katsoa vaikka Ykkösen kausien tilastoja ja näkee, että Ville sai esimerkiksi Tommi Karista aika paljon irti. Ville uskoi Latikan Topiin kaikissa tilanteissa, ja Topista kasvoi liigatason puolustaja. Tapaninen, Markkula ja Poutiainen ovat kasvaneet Veikkausliigapelaajiksi Villen alaisuudessa.

ihan tekemä työ jää Keski-Suomen urheiluhistoriaan

 

 

JJK haluaa ilmaista kiitollisuutensa seuraa edelliset neljä vuotta päävalmentajana luotsanneelle Ville Prihalle. JJK Jyväskylä ry:n puheenjohtaja Janne Särkkä muistuttaa, että hienosti alkanut liigakausi 2010 ja alkuvaiheessa oleva uusi kehitysvaihe ovat jatkumoa Prihan luomalle pohjalle.

 

– Ville teki JJK:sta ammattimaisen jalkapallojoukkueen ja ammattimaisti myös seuraa. Hän lisäsi harjoittelun laatua ja määrää radikaalisti, halusi joka vuosi jalostaa joukkuetta tietyin täsmähankinnoin ja ajoi voimakkaasti pelaajien olosuhteiden kehittämistä. Esimerkiksi Harjun pukukoppi, joka on nyt joukkueen kotipesä, on täysin Villen ansiota, Särkkä sanoo.

 

Prihan jakso JJK:n peräsimessä alkoi sekavan kauden 2005 jälkeen. Seura päätti tehdä hieman vanhanaikaisenkin ratkaisun hankkimalla pelaaja-valmentajan. Priha oli tuolloin vielä VPS:n liigaorganisaatiossa pelaajastatuksella.

 

– Ville yllättyi soitosta. Tiesimme, että hän oli aloittanut liikunnanohjaajakoulutuksen ja että hänellä oli halu valmentaa. Kun asioista päästiin lopulta sopimukseen, saimme liigatason pelaajan, joka oli kaikessa tekemisessään erittäin ammattimainen, ja jonka tiesimme suhtautuvan vakavasti kaikkeen mihin ryhtyy, Särkkä muistelee.

 

Priha pelasi lopulta vain vajaan puolikkaan kauden, mutta teki valmentajana vakuuttavaa tulosta. Joukkue nousi heti Ykköseen, ja viihtyi siellä ainoastaan kaksi kautta ennen nousuaan Veikkausliigaan.

Särkkä muistuttaa, että vaikka seuran oli Prihan maineen ja suhteiden ansiosta alusta saakka mahdollista saada kovempia vahvistuksia kuin aiemmin, päävalmentaja antoi ennakkoluulottomasti mahdollisuuksia myös omille nuorille.

 

– Voi katsoa vaikka Ykkösen kausien tilastoja ja näkee, että Ville sai esimerkiksi Tommi Karista aika paljon irti. Ville uskoi Latikan Topiin kaikissa tilanteissa, ja Topista kasvoi liigatason puolustaja. Tapaninen, Markkula ja Poutiainen ovat kasvaneet Veikkausliigapelaajiksi Villen alaisuudessa, Särkkä listaa.

 

Yhteistyö päättyi lopulta viime syksynä voitokkaiden liigakarsintojen jälkeen. Seura katsoi, että oli tullut aika uudistua. Asian kanssa ei kuitenkaan haluttu hätäillä, ja Särkkä korostaa että Prihan nelivuotinen aikakausi sujui lopulta kaikilla mittareilla paljon paremmin kuin kukaan uskalsi syksyllä 2005 edes toivoa.

 

– Seuran ja Villen suhde on ollut niin vahva, että vaikka viime kaudella oli vaikeita aikoja, meille ei tullut missään vaiheessa edes mieleen vaihtaa valmentajaa. Ympärillä KuPS, RoPS ja VPS vaihtoivat valmentajiaan ja kaikki odottivat ja halusivat meidänkin toimivan samoin, koska niin tuossa tilanteessa yleensä tehdään.

 

– Mutta me luotettiin siihen, että Ville oli edelleen paras henkilö johtamaan joukkuetta. Kokemattomuudesta ja kovasta ulkoisesta paineesta huolimatta hän selviytyi hyvin ja pysyi omalla linjallaan. Sarjapaikka säilyi – ei ole mitään väliä vaikka rima jäi heilumaan. Villelle kuuluu suuret kiitokset siitä.

 

Seura osoitti kiitollisuuttaan Prihalle nimeämällä tämän yhdeksi kolmesta ensimmäisestä kunniajäsenestään, jolla on seuran ikuinen klubikortti. Särkän mielestä Priha on JJK:n 2000-luvun tärkein rekrytointi.

 

– Ville hyvin pitkälle loi JJK:n edustusjoukkueen nykytilan, ja tulee jäämään paitsi Jyväskylän jalkapallohistoriaan, myös koko Keski-Suomen urheiluhistoriaan. Kukaan ei voi nostaa jyväskyläläistä jalkapalloseuraa ensimmäistä kertaa pääsarjaan. Se on jo tehty.

topi

Yhteistyö päättyi lopulta viime syksynä voitokkaiden liigakarsintojen jälkeen. Seura katsoi, että oli tullut aika uudistua. Asian kanssa ei kuitenkaan haluttu hätäillä, ja Särkkä korostaa että Prihan nelivuotinen aikakausi sujui lopulta kaikilla mittareilla paljon paremmin kuin kukaan uskalsi syksyllä 2005 edes toivoa.

– Seuran ja Villen suhde on ollut niin vahva, että vaikka viime kaudella oli vaikeita aikoja, meille ei tullut missään vaiheessa edes mieleen vaihtaa valmentajaa. Ympärillä KuPS, RoPS ja VPS vaihtoivat valmentajiaan ja kaikki odottivat ja halusivat meidänkin toimivan samoin, koska niin tuossa tilanteessa yleensä tehdään.

– Mutta me luotettiin siihen, että Ville oli edelleen paras henkilö johtamaan joukkuetta. Kokemattomuudesta ja kovasta ulkoisesta paineesta huolimatta hän selviytyi hyvin ja pysyi omalla linjallaan. Sarjapaikka säilyi – ei ole mitään väliä vaikka rima jäi heilumaan. Villelle kuuluu suuret kiitokset siitä.

Priha uskoi Tuomas Latikkaan.

Seura osoitti kiitollisuuttaan Prihalle nimeämällä tämän yhdeksi kolmesta ensimmäisestä kunniajäsenestään, jolla on seuran ikuinen klubikortti. Särkän mielestä Priha on JJK:n 2000-luvun tärkein rekrytointi.

– Ville hyvin pitkälle loi JJK:n edustusjoukkueen nykytilan, ja tulee jäämään paitsi Jyväskylän jalkapallohistoriaan, myös koko Keski-Suomen urheiluhistoriaan. Kukaan ei voi enää nostaa jyväskyläläistä jalkapalloseuraa ensimmäistä kertaa pääsarjaan. Se on jo tehty.