Uutiset / 2008 / Ilkka Hyvärisestä JJK:n valmennuspäällikkö

31.12.2007

Pitkän linjan jyväskyläläinen jalkapallovalmentaja ja vaikuttaja Ilkka Hyvärinen ja JJK Jyväskylä ovat solmineet vuoteen 2010 asti voimassa olevan sopimuksen Valmennuspäällikön tehtävistä.

Ilkan vastuulle tulee Akatemian toiminnan urheilullinen kehittäminen sekä samalla vastuu Kykykoulu sekä Taitokoulu toiminnan organisoinnista ja kehittämisestä. Lisäksi Ilkka tulee rakentamaan seuran sisäistä valmennuskoulutusjärjestelmää eteenpäin, josta hänellä on jo pohjaa JJK Junioreiden valmennuspäällikön tehtävien jäljiltä. Tällä valinnalla JJK:n organisaatio pyrkii arvojensa mukaiseen pitkäjänteiseen kehittämistyöhön aivan nuorimmista pelaajista alkaen aina edustusjoukkueeseen asti.

Ilkka on toiminut Keskisuomalaisessa jalkapallossa erilaisissa vastuullisissa tehtävissä jo kahdenkymmenen vuoden ajan. Seuran kannalta Ilkan vahvuudet tulevat esiin nimenomaan pelaajien tuntemuksessa pienistä junioreista meidän tuleviin Akatemiaan pelaajiin asti. Ilkalla on käsitys ja tuntemus keskisuomalaisista pelaajista hyvin yksilölliseltä tasolta ja tämä antaa hyviä valmiuksia kehittää nimenomaan pelaajien henkilökohtaisia elementtejä.

fcjjk.com