Uutiset / 2008 / Akatemian pohjoisen kiertue päättyi voitokkaasti

05.01.2008

JJK Akatemian pohjoiseen Suomeen suuntautunut kahden ottelun SM-sarjan kiertue päättyi hienosti kun eilisen Kemijoki-voiton jälkeen joukkue venyi Oulussa edelleen komeaan 2-5 (1-4) voittoon AC Oulu Akatemiaa vastaan.

”Joukkueemme pelasi luovaa ja ajoittain erittäin taitavaa hyökkäyspeliä. Joukkueen pelipaikkakohtainen ohjaus ja prässipeli ei antanut vastustajalle mahdollisuutta pelin rakenteluun ja joukkueemme puolustuslinjan nopeat syötöt eteenpäin puhkoivat Oulun puolustuslinjan tehokkaasti monesti ottelun aikana”, JJK:n valmentaja Anssi Leino kiitteli JJK:n esitystä ottelun jälkeen.

Vierasvoiton pääarkkitehteinä olivat Niko Markkula, Niko Kautto (kuva) ja Patrick Poutiainen. Puolustuksessa esille nousivat Miika Nykänen ja Anssi Ahonen. ”Koko joukkue ansaitsee hyvän arvosanan ja tästä on hyvä jatkaa joukkueen ja pelaajien kehittämistyötä”, Leino päätti.

JJK:n maalintekijöinä kunnostautuivat Patrick Poutiainen (2), Eero Markkanen, Antto Tapaninen ja Otto Piili.

fcjjk.com