villiketut-viitaniemi-kakkonen

Villiketut aloittavat sarjakautensa huhtikuun lopussa.

Villiketut pelaavat tulevalla kaudella Kakkosen Lohko C:ssä eli pohjoislohkossa. Villikettujen lisäksi lohkossa ovat TP-47, AC Kajaani, OTP, Hercules, KajHa, GBK, JBK, VIFK, Närpes Kraft, PK -37 sekä KuFu. Lohkoja on kolme ja jokaisessa pelataan 12 joukkueen kaksinkertaiset sarjat, jolloin ottelukierroksia on kaikkiaan 22.

Avauskierroksella Kettupaidat matkaavat AC Kajaanin vieraaksi sunnuntaina 30.4. Ensimmäinen kotiottelu on edessä 13.5. ja tuolloin Villiketut isännöivät PK-37:ta Viitaniemessä, joka tulee olemaan kettulauman kotikenttä myös tulevalla kaudella.

Päällekkäisyyksiä edustusjoukkueen kanssa on pyritty välttämään ja ainoastaan kaksi ottelua onkin samoina päivinä: 26.8. Villiketut ovat OTP:n vieraana, edustus taas SJK:n vieraana.

Kakkosen päätöskierros pelataan lauantaina 30.9. ja Villiketut päättävät sarjan kotiottelulla närpiöläistä Kraftia vastaan. Tuolloin myös edustusjoukkueella on peli, sillä RoPS isännöi Kettupaitoja napapiirillä – Veikkausliigaa pelataan tuon jälkeen vielä neljä kierrosta.

Kakkosen oalta 30.9. pelattavan päätöskierroksen jälkeen pelataan vielä nousukarsinta Ykköseen. Lohkojen voittajat ja paras toiseksi sijoittunut joukkue pelaavat pareittain kaksiosaiset nousukarsintafinaalit, joiden yhteistuloksilla voittajat eli kaksi joukkuetta nousee Ykköseen kaudelle 2018.

Kakkosen otteluohjelma kokonaisuudessaan löytyy Palloliiton Tulospalvelusta.

Villikettujen ottelut Kakkosessa kaudella 2017

Kierros 1 su 30.4. AC Kajaani Villiketut 14:00
Kierros 2 su 7.5. TP-47 Villiketut 17:00
Kierros 3 la 13.5. Villiketut PK-37 17:00
Kierros 4 la 20.5. Hercules Villiketut 17:00
Kierros 5 ma 29.5. Villiketut SC KuFu 18:30
Kierros 6 su 4.6. KajHa Villiketut 17:00
Kierros 7 pe 9.6. Villiketut OTP 18:30
Kierros 8 la 17.6. VIFK Villiketut 17:00
Kierros 9 ti 27.6. Villiketut JBK 19:00
Kierros 10 pe 30.6. Villiketut GBK 18:30
Kierros 11 la 15.7. Kraft Villiketut 17:00
Kierros 12 la 22.7. Villiketut TP-47 17:00
Kierros 13 su 30.7. PK-37 Villiketut 18:30
Kierros 14 su 6.8. Villiketut Hercules 17:00
Kierros 15 pe 11.8. SC KuFu Villiketut 18:30
Kierros 16 la 19.8. Villiketut KajHa 17:00
Kierros 17 la 26.8. OTP Villiketut 17:00
Kierros 18 su 3.9. Villiketut VIFK 17:00
Kierros 19 pe 8.9. JBK Villiketut 19:00
Kierros 20 la 16.9. Villiketut AC Kajaani 17:00
Kierros 21 su 24.9. GBK Villiketut 17:00
Kierros 22 la 30.9. Villiketut Kraft 14:00