
JJK vahvistaa rivejään kovan luokan paluumuuttajalla aivan sarjakauden kynnyksellä, kun Jarkko Heimonen palaa Kettupaitaan seitsemän vuoden jälkeen. Lähes 100 pelattua peliä Suomen toiseksi korkeimmalla sarjatasolla tekevät 27-vuotiaasta Heimosesta yhden joukkueen kokeneimmista pelaajista.
Vuonna 1999 syntynyt Jarkko Heimonen aloitti jalkapallon FC Vaajakosken riveissä, mistä laitapuolustaja siirtyi B-juniori-ikäisenä JJK:n paitaan. Edustusjoukkueeseen puolustaja nousi silloisen Ykkösen kaudella 2018 ja otteet olivat heti sen verran vakuuttavia, että mies pelasi debyyttikaudellaan peräti 14 pelin verran avauksessa. Kausi Jyväskylässä päättyi kuitenkin sarjasta putoamiseen ja Heimosen matka jatkui Mikkelin kautta Ekenäs IF:n miehistöön, missä vierähtikin parin kauden verran ennen paluuta Mikkeliin, tällä kertaa sinipaitaisen MP:n riveihin.
Kaudelle 2023 Heimonen pakkasi jälleen laukkunsa ja suuntasi Jarkko Okkosen valmentamaan HIFK:hon, joka oli juuri pudonnut edelliskauden päätteeksi Veikkausliigasta ja haki nyt uutta nousua. Heimosen kausi ”tähtirinnoissa” oli jälleen vahva ja juoksuvoimainen, hyökkäyksiin mielellään mukaan nouseva puolustaja oli jälleen sarjan parhaita omalla pelipaikallaan tarjoillen joukkueensa hyökkääjille laatukeskityksiä toisensa perään. Hyvä kausi helsinkiläisten riveissä päättyi lopulta pettymykseen, kun talousvaikeudet pakottivat joukkueen lopettamaan toimintansa.

Heimonen palasi haastavan Helsingin vuoden jälkeen takaisin kotikonnuilleen Jyväskylään vetämään hetkeksi happea ja päätyi pelaamaan FC Blackbirdin miehistössä Kolmosta siviilityönsä ohella. Kolmosessa pelaillessa puolustaja pääsi avaamaan myös maalihanat toden teolla, sillä kahden kauden aikana syntyi yhteensä 24 osumaa. Kolmosessa pelatessa alkoi kuitenkin löytyä myös uudelleen palo pelata vielä ylempänä ja nyt ollaankin tässä: Ykkösen kausi alkamassa ja ”Jake” vetäisee jälleen päälleen minkäs muun kuin kettupaidan.
– Halusin lähteä messiin tähän projektiin ja koittaa auttaa omalla panoksellani, että saataisiin JJK taas ylemmäs sinne minne se kuuluukin. Tietysti haluan myös näyttää, että olen vielä iha ok pelaajakin, Heimonen virnistää.

– Jarkko on meille todella iso hankinta. Hänen saamisensa joukkueeseen vei lopulta kauemmin kuin kumpikaan meistä olisi halunnut, mutta lopulta onnistuimme siinä. Koko prosessin ajan Jarkko on ollut täysi ammattilainen, rehellinen ja avoin, joten tiedän, että saimme ryhmään myös jälleen yhden loistavan persoonan, Brian Page uskoo.
– Jarkolla on runsaasti kokemusta korkeammilta sarjatasoilta, hän on vahva sekä puolustussuuntaan että pallon kanssa ja hän on myös todellinen johtaja. Hän näyttää hyvää esimerkkiä päivittäisessä työskentelyssään ja hänen tapansa kommunikoida muiden pelaajien kanssa auttaa meitä ja etenkin nuorempia pelaajia. Hyvä hankinta, johon olemme todella tyytyväisiä. Nyt kun ollaan saatu Jarkko vihdoin täysillä joukkueen mukaan ja saamme hänet vielä täyteen pelikuntoon uskon, että saamme hänestä parhaan irti.

Vaikka Heimonen on ehtinyt olla poissa JJK:sta seitsemän vuoden ajan, on nykyjoukkueessakin vanhoja tuttuja pelikavereita ja taustahenkilöitä niin JJK:sta kuin muistakin seuroista.
– Tosi hyvillä fiiliksillä palaan nyt JJK:hon. Treeneissä ollut mukavaa ja siellä on hyvä pöhinä päällä. Kiva, että sarja nyt vihdoin starttaa ja toivottavasti päästään mahdollisimman nopeasti myös uudelle Harjulle pelaamaan. Sellaisia terveisiä JJK yhteisölle, että tulkaahan kaikki katsomaan matseja, niin me yritetään pelata semmosta futista, että kehtaa tulla toistekin. Tehdään tästä kimpassa hyvä kausi! Heimonen toivoo.


Artikkelin kuvat: Aleksis Lehtonen (@aleksislehtonenfilms)